Makaleler » Haberler » Yat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yat Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nelere Dikkat Edilmeli ?

İkinci el tekne alırken alıcılar bazı noktalara dikkat ederek pişman olmayacakları tekneleri alabilir. Çünkü teknelerde ömrü geçen çok farklı nokta bulunmaktadır. Ayrıca hayatınızda ilk kez ikinci el olarak bir tekne sahibi olacaksanız yapacağınız yanlış tercihler sizleri ilerleyen günlerde çok pişman edebilir. Tekne alırken dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için derledik.

Gövde : Tekne gövdesinde görünmese bile su girmesi nedeni ile hasar oluşmuş olabilir veya teknede hasar oluşmak üzeredir. Ozmoz adı ile adlandırılan bu hasar ilerlemiş durumda göz ile görülebilirse de başlangıç safhasında iken görülemez. Bu nedenle profesyonel olarak muayene edilmesi gerekir. Sadece rutubet ölçümü fikir verse bile bu tür bir riski en iyi profesyonel bir sörvey ile önleyebilirsiniz.

Motor:  Eskimiş ve bakımsız bir motor sorunlar yaratabilir. İçten takma bir dizel motorun hem kendisi hem de yenilenmesi pahalıdır. Sörvey sırasında motorun genel durumu
hakkkında bilgi verilmelidir. Eğer sörvey raporunda motor konusunda sorun hissedilmişse motoru mutlaka yetkili servisine  göstermek gerekmektedir.Yetkili servis ile çalışmanız size işlem sonunda bir çok garanti sunacaktır.

Elektrik: Bir tekne elektriği değiştrilmesi zor ve zahmetli bir işlemdir. Eğer elektrik kabloları
örümcek ağı gibi karmaşıksa veya elektrikli aletlerin bir kısmı çalışmıyorsa bir marin
elektrikçiden fiyat almadan tekne için pazarlık etmeyin.

İlk Kontroller: Aracı tarafından satılan teknelere bakmak nisbeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi
bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile teknye iyi bakılıp bakılmadığı konusunda çok iyi fikir verir. Böylece tekneye detaylı bakıp bakmayacağınıza karar verirsiniz.
Tekneye iyi bakılmışsa ve istenen fiyat size makul geliyorsa satıcı veya tekne sahibi ile daha uzun bir kontrol için sözleşin. Denizde bir tekneye bakmak için 3 - 4 saat ayırmalısınız. Tekne karada ise bu süre daha uzun olabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı
powered by ShopPHP | v4